Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan Enjeksiyon

Poliüretan enjeksiyon, içeriden su izolasyonunu sağlamak için kullanılan bir ürün ve uygulama tekniği olarak adlandırılmaktadır. Yaşam alanlarına dışarıdan gelen su sızıntısının içeriden engellenmesi, bu engellemeyi yaparken de daha uygun fiyatların olması nedeniyle bu yöntem daha fazla tercih edilir olmuştur. Özellikle betonarme olan yerlerde çeşitli nedenlerle meydana gelen çatlaklardan su ya da benzeri sıvıların gelmesi mümkündür. Bu tür sorunlarda çatlak olan kısma poliüretan esaslı reçineler enjekte edilmekte ve böylece çatlağın doldurulması sağlanmaktadır. Çatlağa özel bir aparatla enjekte edilen poliüretan, sıvı ile temas ettiği yerde hacminin 30 katı şişmekte ve böylece çatlak ya da betondaki gözeneklerin içerisinde bulunan su yolu tamamen tıkanmış olacaktır. Bu ürün, poliüretan esaslıdır ve su ile reaksiyona girmektedir. İki bileşenli olarak geliştirilen bu ürün, solvent içermeyen poliüretan prepolimeridir. Su ile temas etmesi halinde ise hacimsel olarak 30 kat civarında genleşen bu ürün, betonun içinde yalıtım oluşturmakta, böylece suyun betonun diğer tarafına geçmesini önleyen köpük meydana getirmektedir. Kalıcı ve esnek olan bu yalıtım köpüğü, hareketli olan, ıslak olan ve su taşıyan çatlakların su izolasyonunda da kullanılmaktadır.

30 Saniye Sonra Reaksiyon Başlar

Poliüretan enjeksiyon malzemesinin uygulama yapıldıktan sonra reaksiyon başlama süresi su ile temas ettikten sonra yaklaşık olarak 30 saniyedir. Ürünün şişme süresi ise yaklaşık olarak 60 saniyedir. Meydana gelen köpüğün yaklaşık olarak 120 saniye sonunda yapışkanlığı sona ermektedir. Bu yalıtım malzemesinin kullanım alanları arasında su taşıyan çatlaklar, hareketli çatlaklar, soğuk derzler, su depoları, yüzme havuzları, asansör kuyuları, tünel ve yer altı depoları ile bodrumların içten izolasyonunda ve benzeri yerlerdeki su izolasyonudur. Yapılan inşa edilirken uygulanan pozitif yalıtımın tamamen sona ermesi, ya da bazı durumlarda pozitif izolasyonun yapılamaması sonucu özellikle bodrum katlara dışarıdan içeriye su gelebilmektedir. Bu gelen suyun kesilmesi için de bu yalıtım yöntemi uygulanmaktadır. Özellikle su depolarında ve havuzlarda meydana gelmesi muhtemel olan kılcal çatlakların su izolasyonunda, otoparklardan ve bahçelerden bodrum katlara gelen suyun kesilmesinde, dilatasyonların su yalıtımında etkin olarak kullanılmaktadır. Çimento esaslı kimyasallarla yapılması mümkündür ancak ömrünün kısa olduğu bilinmelidir. En uygunu, bu yöntem uygulanarak suyun tamamen kesilmesidir. Poliüretan enjeksiyon yöntemi, özellikle betonun içinde var olan boşlukları ve çatlakları tamamen doldurmaktadır. Bu sayede yapının ömrünün uzun olması da sağlanmış olmaktadır.

Su ile Temas Ettiğinde Köpük Oluşur

Poliüretan enjeksiyon malzemesi, çatlağın kapatılmasını sağlamaktadır. Ayrıca yapısal elemanlara korozyon hızlandırıcı etkileri bulunan malzemelerin girmesi de böylece engel olunmaktadır. Bu malzeme, çatlakların izolasyonunu sağlar ve böylece yapı elemanlarındaki çatlaklardan su sızıntılarını engellemektedir. Enjeksiyon malzemesi, çatlakları yapısal olarak güçlendirmektedir. Böylece çekme ve tazyik dayanımlarını iyileştirmek için her iki çatlak kenarı birleştirilmektedir. Bu tür enjeksiyon uygulamaları, esnek tamirler için de yapılmaktadır. Bu işlemde her iki çatlak kenarı birleştirilir ve sınırlı da olsa esneklik kazandırılır. Su ile temas ettiğinde köpük haline geçebilme özelliği bulunan bu malzeme, sıfırın altındaki derecelerde bile yüksek esneklik gösterme özelliğine sahiptir. Kuru ve ıslak zeminlerde başarılı bir şekilde uygulanan bu malzeme solvent içermemekte, dolayısıyla çevreye zararı olmamaktadır. Su sızdırmazlık sağlayan malzeme, her tür yerde kullanılabilmektedir. Örneğin otoparkınıza su girdiğinde ve dışarıdan müdahale etme imkanı bulunmadığında bu malzeme ile su tamamen kesilmektedir. Havuzda beton çatladığında ve bunun sonucunda su kaçağı meydana geldiğinde yine bu malzeme ile müdahale edilmektedir. Bodrum katta oturanların sık karşılaştığı durum olan su sızıntısı da bu malzeme sayesinde tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Beton akvaryumların sızdırmazlığı da bu malzeme ile yapılmaktadır.