Su Yalıtımı

su yalıtımı

Su Yalıtımı

Su Yalıtımı

Su yalıtımı, suyun yapılara zarar vermesini önleyen sistemlerin başında gelmektedir. Yapılar, kar, yağmur, yapının inşa edildiği zeminin yeraltında bulunan suları, toprağın nemi, gibi dış kaynaklı sularla tuvalet ve da kullanılan iç kaynaklı sulara maruz kalmaktadır. Bu suların yapılara zarar vermemesi için de su izolasyonu yapılmaktadır. İzolasyon, binalara etki eden suyun yapının taşıyıcı kısımlarında bulunan emirlerin paslanmasını ve dolayısı ile yapıların taşıma kapasitesinin düşmesini engeller. Böylece binaları yıkılmaktan korur. Çünkü su, betonun çatlamasına eden olmaktadır. Ayrıca su izolasyonu yapılmayan binalarda rutubet meydana gelmekte, bu da insan sağlığına olumsuz etki yapmaktadır. Su izolasyonu, toprakla temas eden duvarlara, temellere, zemine oturan döşemelere, suyun binanı dış alanında birikebileceği ya da veya suyun basabileceği seviyenin altında olan dış duvarlara, balkonlara, teraslara, eğimli çatılara, tuvalet ve banyo gibi ıslak bölümlere uygulanmaktadır. Su izolasyonu buraların haricinde su depolarına, havuzlara ve barajlara da uygulanmaktadır.

Su Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Su yalıtımı, binalarda suyun girebileceği çatı ve temel gibi bölümlere suyun geçişini engelleyen malzemelerle birlikte yapılmaktadır. Su izolasyonunda polimer bitümlü örtüler, sentetik örtüler iye ve sürme su yalıtım malzemeleri kullanılmaktadır. İzolasyon genel olarak yapısal su izolasyonu ve yüzeysel su izolasyonu olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Yapısal su izolasyonunda suyu geçirmesi istenen beton, harç gibi yapı malzemelerinin içine üretim aşamasında bazı kimyasallar eklenmektedir. Bu kimyasallar, malzeme içinde bulunan ve porozite denilen gözenekliliği ortadan kaldırmaktadır. Yapısal su izolasyon malzemeleri genellikle karıştırma aşamasında etki etmektedir. Bu mekanizma, malzemenin içinde oluşan hava boşluğu miktarını azaltmaktadır. Bu mekanizmaların en tanınanı da hava sürükleyici olarak kullanılanlardır. Yapılarında yağ alkolü ve amonyum tuzu gibi kimyasalları içeren bu mekanizmalar, sertleşmekte olan betonun içinde olan havayı dışarı sürüklemekte ve küçük boşluklar halinde kalmasını sağlamaktadır. Bir başkası ise su geçirimsizlik katkılardır. Bu tip katkılar da betonun karıştırılması sırasında eklenmektedir ve betonun karışım suyunu azaltırken bir miktar havayı dışarı sürüklemektedir. Yüzeysel yalıtımda ise farklı uygulama şekilleri bulunmaktadır. Ancak uygulama yapılırken yüzeyde toz, inşaat artığı, kireç, boya, yağ gibi kalıntıların tamamen temizlenmesi gereklidir.

Islak Zemin ve Çatı Yalıtımı

Islak zeminlerde yapılan su yalıtımı uygulamasında ise izolasyonun sifon ya da gider içine doğru uzatılması gereklidir. Ayrıca işlemin son derece dikkatli bir şekilde yapılması gereklidir. Çatılarda yapılan su izolasyonlarında da, eğer yalıtım bedelinin düşürülmek isteniyorsa yine de yüzeyde en az 50 cm olmak üzere devam ettirilmelidir. Ayrıca yalıtımın bittiği kenar, yüzeye su sızdırmaz bir şekilde monte edilmelidir. Yalıtımda yüzeye yapışmayan örtü membranlarda da membran bitiş kenarları mekanik montaj profilleriyle iyice sabitlenmelidir ve yüzey uygun bir ürünle tamamen yapıştırılmandır. Örtü membranların ısıtılarak yüzeye yapıştırılması mümkün olsa da montaj profilinin kullanılması, profillerin de yüzeye dübel aracılığı ile tutturulması önemlidir.

Share the Post

Sepet

  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.