Su İzolasyonu Nasıl Yapılır ?

su-izolasyonu-nasil-yapilir

Su İzolasyonu Nasıl Yapılır ?

Su İzolasyonu Nasıl Yapılır?

Su izolasyonu, yapısal ve yüzeysel olarak iki farklı şekilde yapılmaktadır. Yapısal su izolasyonunda, yalıtımı istenen harç, beton ve benzeri yapı malzemelerinin üretimi sırasında içine kimyasallar eklenmektedir. Bu kimyasalların özelliği, malzemenin içinde bulunan gözenekliği tamamen ortadan kaldırmaktır. Porozite olarak tanımlanan gözeneklik arttıkça yapı malzemesinin su geçirme özelliği de atmaktadır. Yapısal su izolasyon malzemeleri, yapı malzemesine genellikle karıştırma aşamasında eklenmektedir. Bu sayede karıştırma işlemi sırasında malzeme içinde meydana gelebilecek hava boşluğu miktarı azalmaktadır. Eklenen yalıtım malzemesi arasında en çok tanınanı da hava sürükleyici olarak kullanılandır. Bu malzemelerin yapısında yağ alkolü ve amonyum tuzu gibi kimyasallar bulunmaktadır. Bir başka malzeme de su geçirimsizlik katkısıdır. Bu tip katkılar da betonun karıştırılması sırasında karışım malzemesine eklenmektedir. Su emmeye karşı etkili olan bu malzemeler, betonun karışım suyunu azaltırken bir miktar da havayı sürükler. Yapısal su izolasyon ürünleri uygulanırken, karışım oranlarının yanı sıra uygulama tekniğine de dikkat edilmelidir Bu tip ürünlerle elde edilen yapı malzemesinin mutlaka laboratuar tekniğinde test edilmesi gereklidir. Ayrıca yapısal su izolasyon ürünlerinin basınçlı su etkisinde olan yüzeylerde kullanılmasının yeterli sonuç vermediği bilinmektedir. Bu nedenle ürünler su izolasyon malzemeleri arasında değerlendirilmeleri de zor olmaktadır. Ancak su izolasyonu nasıl yapılır denildiğinde bu uygulama da göz ardı edilmemektedir.

Yüzeysel Su İzolasyonu Yapmadan Önce Yüzey Temizlenmelidir

Su yalıtımında bir de yüzeysel su yalıtımı vardır. Bu yalıtım sistemi, temel olarak suyun etkisinden korunması gereken yapı elemanı ile su arasına su geçirmez membran uygulanmaktadır. Yüzeyde membran uygulaması , ürünün imal ediliş şekline ve türüne göre örtü membran, püskürtme membran ve likit-sürme membran olarak adlandırılmaktadır. Yüzeysel izolasyona membranın çeşidine göre uygulamalar yapılmaktadır. Ancak hangi uygulama olursa olsun ortak önem kazanan hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında izolasyon yapılacak olan yüzeyin sağlam olması gelmektedir. Uygulama yapılmadan önce inşaat artığı, toz, yağ, kireç, boya gibi kalıntıların mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Yüzeyin kaliteli olmaması durumumda mutlaka gevşek olan kısımlar kazınmalıdır. İşlemin sonunda da kazınan bölgelerin onarımı gereklidir. Tamirat için özel harçlar bulunmaktadır ve bu harçlarla yüzeyin düzleştirilmesi gereklidir. Ayrıca izolasyon malzemesinin uygulanacağı yüzeyin kuru olmasına da özen gösterilmelidir. Bazı üreticiler ürünlerin nemli yüzeylere uygulanabileceğini belirtse de suya doymuş yüzeylerin izolasyon malzemesini kabul etmeyeceği bilinmelidir. Bunun nedeni, yüzeydeki boşlukların su ile dolu olmasıdır. Bu nedenle izolasyon malzemesinin yapışması imkansız hale gelecektir. Bu nedenle, su izolasyonu nasıl yapılır denildiğinde yüzeyin kuru ve temiz olarak yapılır denilebilmektedir.

Raf Ömürlerine Dikkat Edilmelidir

Genel olarak çift komponentli hazırlanan sürme ve püskürtme ürünlerin raf ömürlerinin belli bir sınırının olduğu bilinmelidir. Özellikle son kullanma tarihine ve depolama koşullarına dikkat edilmesi gereklidir. İzolasyon için uygulanan karışımın mutlaka uygun araçlarla yapılması gereklidir. Ayrıca tüm malzemeyi kapsamalıdır. Aksi halde istenilen sonucun elde edilmesi mümkün olmayacaktır. Su izolasyonu nasıl yapılır diye soru sorulduğunda, uygun araçlarla yapılır denilmektedir.

Share the Post

Sepet

  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.