Su İzolasyonu Fiyatları

su izolasyonu-fiyat

Su İzolasyonu Fiyatları

Su İzolasyonu Fiyatları

Yapıların suyun verdiği zararlardan korumak için su yalıtımı yapılmaktadır. Ayrıca içme suyu depolarının, havuzların ve göletlerin de su tutması için izolasyonun sağlam bir şekilde yapılması önemlidir. Toprağın emdiği yağmur suları, banyo ya da tuvalet gibi ıslak mekânlardaki su kullanımı, kar ve yağmurlar, yapının inşa edildiği bölgedeki yer altı suları gibi etkenler sonucunda yapılar suya maruz kalmaktadır. Yapıya su girişinin çok farklı yolları bulunmaktadır. Bunların arasında olan cepheden sızma yolu, yağmur yağışı sırasında rüzgâr basıncı nedeniyle cepheye vuran suyun içeri sızmasıdır. Ancak bu girişi sadece bununla sınırlı değildir. Yapı elemanlarında ısı dağılımı bu buharının doyma sıcaklığının altında olması durumunda yüzeyde ya da ara kesitlerde yoğuşma meydana gelebilir. Bu da yapıya su girmesine neden olabilir. Kılcal su yürümesi yoluyla da yapıla su girebilir. Koruma sıvasının yapısında kanallar vardır ve bu kanallar, suyun buharlaşmasını sağlar. Bu sayede de rutubet izleri yok olur. Ayrıca sıvadaki kanallar tuzları bünyesinde tutar ve bunun sonucunda tuzların sıvaya zarar vermesini engellemektedir. Usullüne uygun sıvama yapılmadığında su görevini yerine getiremeyecek ve rutubet meydana gelecektir. Zeminden gelen su da engellenmelidir. Sağlıklı bir su yalıtımı yapıldığında suyun duvardan geçmesi imkansız hale gelir. Bu sistem ilk olarak dışarıdan uygulanmalıdır. Böylece suyun girmesi önlenir. Eski yapılarda ise izolasyonun içeriden de yapılması gereklidir. Bu gibi uygulamalarda su izolasyonu fiyatları farklılık gösterebilir.

Su İzolasyonu Bir Bütün Olarak Ele Alınmalıdır

Suyun yapımlara büyük zararı bulunmaktadır. Öncelikle yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıların korozyona uğramasına neden olan su, yük taşıma kapasitesinin düşmesine neden olmaktadır. Ayrıca yapı bileşeninin içinde bulunan su soğuk mevsimlerde soğumakta, sıcak mevsimlerd6e ise buharlaşacaktır. Bu da betonda çatmakların meydana gelmesine neden olacaktır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda iç yüzeylerde küflenmeler görülecek, iç yüzey kaplamalarının çürümesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Bu nedenle su izolasyonunun sağlıklı olarak yapılması önem taşımaktadır. Su yalıtımı, zeminin üstünde bulunan yapıların yağmur sularının verdiği zarardan korumak için yapılır. Zemin altında bulun yapı elemanlarının da toprağın rutubetinden ve yer altı sularının zararından korumak amacı ile izolasyon yapılmaktadır. İzolasyonun etkili bir şekilde yapılabilmesi için yapının temelinden çatkısına kadar tüm donatıların bir bütün olarak ele alınması gereklidir. Yapının boyutuna göre su izolasyonu fiyatları da değişmektedir.

Yalıtım İnşaat Aşamasında Yapılmalıdır

Su izolasyonu, genellikle yapıların su girebileceği bölgelerine yapılmaktadır. Özellikle yapının toprak ile temas eden duvarları, temeli, zemine oturan döşemeleri, suyun dışarıda birikebileceği yerleri, su seviyesinin altında olan dış duvarları, balkonları, banyolar gibi suya maruz kalabilecek tüm bölgelere yalıtım yapılması önemlidir. Su izolasyonu fiyatları da bina maliyetinin yaklaşık olarak yüzde 3’ü seviyesindedir. Sonradan yapılacak yalıtımda ek uygulamalar gerektirdiği için maliyet yükselebilmektedir. Ayrıca uygulama zahmetli olmaktadır. Bu nedenle yapım aşamasında yalıtımın yapılması önerilmektedir.

Share the Post

Sepet

  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.