Su İzolasyon Malzemeleri

su izolasyon malzemeleri

Su İzolasyon Malzemeleri

Su İzolasyon Malzemeleri

Su izolasyonu denildiğinde ilk akla gelen yaşam alanlarındaki izolasyondur. Ancak gerek yüzme havuzlarının, gerekse süs havuzlarının su izolasyonunun sağlıklı bir şekilde yapılması gereklidir. Hem yapılarda hem de havuzlar ve benzeri yerlerde suyun vereceği zararı önlemek için su izolasyon malzemeleri kullanılmaktadır. Yalıtım malzemesi olarak genellikle bitüm kullanılmaktadır. Suya dayanıklı olan bitüm, üstün bir yalıtım özelliğine sahiptin ve bu nedenle de su yalıtımı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Katran da özellikle kimyasal etkilerin olduğu ortamlarda bitüme göre çok daha üstün bir dayanıklılık sergilemektedir. Ancak katranın sıcaklığa dayanma gücü fazla değildir ve bu nedenle de yapı sektöründe fazla rağbet görmemektedir. Su yalıtım malzemeleri arasında epoksi malzemeler de bulunmaktadır. Epoksi, yapıştırıcı özelliği olan kimyasal bir reçinedir ve asit alkali dış etkenlere son derece dayanıklıdır. Boya astar ve yüzey kaplama malzemesi olarak kullanılan epoksi, yapıştırıcı özelliği ile boşluk ve çatlak onarımlarında da kullanım alanı bulmaktadır. Bu malzeme sertleştirici ve bağlayıcı iki ayrı kimyasalın tepkimesi ile oluşmaktadır. Gerilmeye ve aşınmaya karşı son derece dirençlidir. Isı farklılıklarından etkilenmeyen epoksinin genleşme ve büzülme değerleri de azdır.

Çimento Su İzolasyon Malzemesidir

Su izolasyon malzemeleri arasında çimento yalıtım malzemeleri de bulunmaktadır. Çimentonun bağlayıcı bir özelliği vardır ve bu özelliği su ile tepkimeye girmesi sonucu olmaktadır. Hidrolik bağlayıcılar sınıfında olan çimento, doğal ortamlardan ocak açılarak elde edilmektedir. Çimentolar farklı türlerde üretilmektedir. Bunların arasında bulunan Portland çimentosu, özellikle betonarme yapılarda yaygın bir kullanım alanı bulan çimento türüdür. Bir başka tür de yüksek fırın cüruf çimentosudur. Granüle yakın fırın cürufu ile Portland çimentosu karışımının biraz alçıtaşı ile öğütülmesi sonucu elde edilmektedir. Bu tür çimentolar özellikle deniz suyu ve benzeri sülfatlı ortamlarda yüksek bir dirence sahiptirler. Traslı çimentolar da silisli ve alüminli maddeler içeren volkanik tüflerdir. Kendi başlarına bağlayıcılık özellikleri yoktur ancak çimentoda bulunan kireçle bu bağlayıcı özellik kazanmaktadırlar. Bunlar genel olarak su yapılarında kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra katkılı çimentolar ile uçucu kül çimentosu, erken dayanımı yüksek çimento süper sülfat çimentosu, sülfata dayanıklı çimentosu ve düşük hidratasyon ısılı çimento gibi türler de mevcuttur. Çimento, bağlayıcı olarak en yaygın şekilde beton üretiminde kullanılmaktadır. Çimentonun su yalıtım malzemesi olarak daha dayanıklı bir hale gelmesi için mikro elyaflar, polimerler veya minerallerle karıştırılmaktadır.

Kauçuk İzolasyon Ürünlerinin Dayanma Gücünü Artırır

Su izolasyon malzemeleri arasında kauçuk da bulunmaktadır. Özellikle yalıtım endüstrisinde su izolasyon ürünlerinin fiziksel dayanma güçlerini artırmak için kullanılmaktadır. Kalıcı deformasyonlara karşı son derece dayanıklı olan kauçuk, izolasyon malzemesinin kalitesini arttırıcı bir bileşik olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Kauçuğa kükürt eklendiğinde ısı farklarına daha fazla dayanan yeni bir ürün elde edilmektedir. Bunların yanında silikon yalıtım malzemeleri de vardır. Farklı yüzeylere yapışabilmen silikon, esnek bir yapıya sahiptir. Dayanıklı bir malzeme olan silikon, inşaat sektöründe tercih edilmektedir.

Share the Post

Sepet

  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.