Betonda Su İzolasyonu

betonda su izolasyonu

Betonda Su İzolasyonu

Betonda Su İzolasyonu

Her tür yapılara, uzun ömürlü ve sağlıklı olması için su yalıtımı yapılması gereklidir. Yalıtım, suların betona zarar vermesini önlemektedir. Çatı ve temellere uygulanan su izolasyonun yanı sıra banyo ve tuvalet gibi ıslak alanlara da uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra barajlar, süs ve yüzme havuzları gibi alanlar için de izolasyon uygulaması yapılmalıdır. Betonda su izolasyonu da dış yüzeyde bulunan suyun içeni nüfuz etmesini önlemek için yapılmaktadır. İzolasyon malzemeleri, betonun karma işlemi sırasında konulmaktadır. Bunun amacı, suyun betondaki genleşme ya da inşaat derzlerinden geçişini önlemektir. İşlem, tutucu bantlarla ya da su ile genleşen mastik ve profillerle yapılmaktadır. Hedef, suyu durdurmak veya beton içerisinde gideceği yolu uzatmaktır. Beton, yağmur ve kar gibi yağışların, toprağın neminin, yapının üzerine inşa edildiği zemindeki basınçlı yeraltı sularının zarar vermemesi için yalıtılmaktadır. Ayrıca bina içinden gelen su buharının çatıda ya da dış yüzeyde yoğuşması sonucunda da beton suya maruz kalmaktadır. Suyun yapıyı tehdit etmesi engellenemez ancak yapıyı neme karşı korumak, su yalıtımı ile mümkün olmaktadır.

Su, Betonun Ömrünü Azaltır

Yapının ömrünü azaltan, direncini kıran en önemli etmen sudur. Yapıya sızan su, taşıyıcı kısımlarında bulunan donatıların korozyona uğramasına neden olmakta, bu nedenle de taşıma kapasitelerinin azalmasın yol açmaktadır. Yapı içinde bulunan su kış aylarında donmakta, yaz aylarında ise buharlaşmakta ve böylece betonun çatlaması gibi bir sorunu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca zemindeki rutubet de temel betonu ile kimyasal reaksiyona girmekte, böylece betonun bozulmasına neden olmaktadır. Suyun binalarda mantar ve küf gibi olumsuz sonuçlara neden olduğu da bilinmektedir. Bu da insan sağlığı için tehlikelidir. Betonda su izolasyonu, bu gibi durumları ortadan kaldıran bir uygulamadır. Ayrıca su yalıtımı, nereden gelirse gelsin betondan içeri girerek yapıya zarar vermektedir. Bu nedenle de sağlıklı bir su izolasyonu yapılmalıdır. Yalıtım iki farklı türde yapılmaktadır. Yapısal ve yüzeysel su yalıtımı olarak ikiye ayrılan yalıtım, binaların he türlü şartta sudan korunması esasına dayanmaktadır. Bu yalıtımla birlikte binalar daha da güçlenmektedir.

Su İzolasyonu Yapının Direncini yükseltir

Yapısal su yalıtımı, betonun üretimi sırasında hem imalat kolaylığı sağlamak, hem de betonun kalitesini artırmak için yapılmaktadır. Bu yalıtım uygulaması, betona arzu edilen özelliklerin verilmesini sağlamanın yanı sıra betonun su geçirimsizliği elde etmek için yapılmaktadır. Toz veya sıvı halde bulunan yapı kimyasalları katkı olarak kullanılmakta ve yapıya suyun girişini azaltmaktadır. Bu gruba su ve çimento oranının düşürülerek beton içinde bulunan kılcal boşlukları azaltan derz ve katkı maddeleri de girmektedir. Uygulamaya, betonda su izolasyonu da dahildir. Betonun bünyesine uygulanan izolasyon malzemeleri, suyun geçişini engellemekte ve böylece yapının çok daha fazla dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Yüzeysel su yalıtımı ise suyun bulunduğu dış ortam ile yapının dış yüzeyi arasına katman konularak gerçekleştirilmektedir.

Share the Post

Sepet

  • Sepetinizde ürün bulunmuyor.